YAYINLAMA Tuesday, April 30, 2013, 11:21 AM icinde LAKTO GÜNCEL HABERLER

Alman Tarım Birliği (DLG).  organizatörlüğünde Hayvancılık, Biyoenerji ve Yenilenebilir Enerji adı altında 13-16 Kasım 2012 tarihleri arasında Hannover’ da gerçekleştirilen fuara katılan yerli firmalarımız içerisinde Lakto’ya ilgi büyüktü. 

 

Özellikle yabancı ülkelerden fuara katılan profesyoneller,  Laktonun yüksek verimli süt inekleri için geliştirdiği, üstün akış kapasiteli, meme ucu vakum dalgalanması son derece düşük, kolay temizlenebilir sağım ve yıkma başlıkları tasarımlarını beğendiklerini ifade ederken, düşük bakım gerektiren düşük enerji tüketimli pulsatörleri, her sağım sitemiyle uyumlu otomatik yıkama ünitelerini  yakından inceleyerek  ürün kalitesini ve özgün tasarımlara hayran kaldıklarını belirttiler.

 

Patentli ürünleri ile Lakto, hem Türk hem de uluslararası çiftçilere en güncel teknolojiyi ekonomik fiyatlara sunduğunu gösterdi Hannover fuarında Lakto Hayvancılık Teknolojileri standını ziyaret ederek pazarlama müdürü sayın Fatih Akçiçek ve yönetim kurulu üyesi Mustafa Bayındır ile kısa bir görüşme yaptık.

 

Resim 1. Mustafa Bayındır (solda) ve Fatih Akçiçek (sağda)

 

Sayın Akçiçek Lakto’ya fuar süresince yoğun ilgi vardı. Bu ilgiyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dünyanın en güncel sağım sistemi artık Türk Malı sloganıyla yola çıkan Lakto,  yüksek verimli süt inekleri için geliştirilmiş Ak sağım başlığı, Pak yıkama başlığı, Puls pulsatör, tüm sağım sistemlerine uyumlu CIP1, CIP2 otomatik yıkama üniteleri, balık kılçığı durak demirlerini kapsayan sağım sistemleriyle, gübre sıyırıcı, gübre pompası, yemlik kilitleri ve havalandırma fanlarından oluşan ahır içi sistemleriyle sektöre çok iddialı girdi.

 

Öncelikle kendi tasarım ürünlerimiz ile yüksek verimli ineklerin sağımında değişmez bir sağım kalitesi sunmayı hedefliyoruz. Sağım başlıklarımız ergonomik yapısı ile sağımcının başlığı rahat tutmasına ve memelere kolay takmasına olanak tanır, sağımcıyı yormaz, sağımda iş yükünü azaltır. 500 cc’lik geniş sağım pençesi haznesi sağım sırasındaki olası vakum dalgalanmalarını enaza indiriyor, 14 mm çapındaki memelik lastikleri sayesinde sağılan süt meme başından hızla uzaklaştırılabiliyor. Çünkü normal bir sağım sistemiyle sağım başlığında kalan süt, memeye sürekli çarpmakta ve ters vakum oluşturarak meme hastalıklarını tetiklemektedir. Geliştirdiğimiz ak sağım başlığı ineğin memesiyle dosttur, meme sağlığını korumada yardımcıdır.

Özgün tasarım ürünü ak sağım başlığı ile memeyi yukarıdan aşağıya sıvazlayarak sağdırıyoruz. Böylece sağımı inek için daha zevkli hale getiriyoruz. Gördüğünüz üzere inek, süt kalitesi ve sağıcı için hayatı daha kolaylaştırmaya ve herkesi memnun etmeye çalışıyoruz. Gıdaya uygun, uzun ömürlü kauçuk malzemeden üretilen memelik lastiklerimizle öncelikle insan sağlığını ön planda tuttuk. Yetiştiricinin bakım maliyetlerini aşağıya çektik.

Diğer bir tasarım ürünümüz olan Pak yıkama başlıkları, sağım sırasında ters yöne çevrilme özelliğine sahiptir. Böylece  sağım sırasında en az düzeyde kirlenirler. Sağım sonrasında başlıkları mükemmel şekilde yıkarlar..

 

Ürünlerimizi tasarlarken özellikle sağlam ve az bakım gerektiren ürünler olmasına özen gösterdik. Puls pulsatörlerimiz ISO standartlarının üzerindedir. He marka sağım sistemiyle tam uyumlu çalışırlar. 12 ve 24 VDC valf seçenekleri bulunur. Sağım sonrası yıkma, alkali ve asit deterjanların  doğru dozajlanması  çok önemlidir. CIP1 tüm sağım sistemleriyle uyumlu elektronik programlı otomatik yıkama ünitesi, yıkama sırasında soğuk ve ılık suyu programa göre ayarlanan miktarda alabilir. Deterjan kullanımını son derece hassas şekilde gerçekleştirir. CIP2 ise PLC kontrol sistemlidir. Kullanıcı CIP2 ile hazır programlar yanında, kendisi de program oluşturabilir. Yıkama evreleri sırasını değiştirebilir ya da yeni evreler ekleyebilir.  CIP2  güncellenebilme özelliğine sahiptir.

 

Size özet bilgilerle tanıttığım bu tasarım ürünlerimizi ziyaretçiler gördüklerinde gerçekten çok etkileniyorlar. Üstelik bu teknolojik ürünlerin fiyatları da AB standartlarına göre oldukça düşüktür. Fiyat avantajımız profesyonellerin de ilgisini çekiyor.

 

Ahır içi sistemlerinizle sunduğunuz yenilikler nedir?

 

Ahır içi sistemlerimiz içinde gübre sıyırıcılarımız ile  çok iddialıyız. Zincirli sıyırıcılarımız düşük güç tüketimi ile üstün bir sıyırma kalitesi sergileyebiliyorlar. Son derece dayanıklı malzemeden yapıldıklarından kolay ve düşük maliyetli bakım olanağı sunuyoruz. Biliyorsunuz özellikle soğuk hava koşularında sıyırıcıların donması yaygın görülen bir olaydır. Geliştirdiğimiz sıyırıcılar soğuk havalarda kesinlikle donmuyor. Yaklaşık 10 saniyede 1 ileri ve geri hareket ederek 160-500 cm genişliğindeki gübre kanallarını sıyırma işlemini gerçekleştiriyor. Programlanabilir elektronik kutu  sayesinde 25 ayrı sıyırma zamanı belirleyebilirsiniz. Sıyırıcılarımız hayvana asla zarar vermezler hayvanla karşılaştığında hayvana değer, durur ve ters yöne hareket eder ve tekrar dönüp geldiğinde eğer hayvan kalkmazsa beklemede kalır. Böylece sıyırıcıdan korkan hayvanların panikleyerek kargaşa oluşturması engellenir.  Gübre pompamız ise AB standartlarındadır,  daha ekonomik koşullarda çalışma olanağı sunar. Yaklaşık 5 bar basınçla gübreyi basabilmektedir.

Ahır içi durak demirleri ve yemlik kilitlerimiz ise hayvan refahını ön planda tutan dayanıklı, montajı kolay ve ekonomik fiyatlı ürünlerdir.

Düşük fan devirli 190 cm çaplı havalandırma fanlarımız sessiz çalışır ve az güç kullanırlar. Barınak içinde ve sağımhanede kirli havanın uzaklaştırılmasını ve serinletmeyi mükemmel gerçekleştirirler.

Balıkkılçığı sağımyeri ve durak demirleri inşaat hatalarını tolere eder, dayanıklı ve sağlam malzemeden yapılmışlardır, kolay monte edilir ve fiyatı düşüktür.

 

Bu arada Hasad Hayvancılık Dergisi aracılığıyla şu bilgiyi de sektörümüzün değerli emekçilerine iletmek isterim. Biz aile işletmelerinin, küçük işletmelerin  hep yanındayız ve olmaya da devam edeceğiz.  Bu kapsamda onların daha iyi koşullarda ve ileri teknolojik ürünlerle sağım yapmasına, yüksek verimli hayvanlarının meme sağlığını korumalarına yardımcı olmak istiyoruz. Yetiştiricilerimiz ellerindeki kovalı sağım makineleriyle hayvanlarını daha iyi sağmak istiyorsa, kontrol kutusuyla LAKTO Puls pulsatör, Ak sağım başlıklarından oluşan setimizi her marka kovalı sağım makinesine kolaylıkla monte edebilirler. Montajı üreticilerimiz tek başına yardım almadan kolayca yapabilirler. Tek kovalı tek başlıklı, tek kovalı iki başlıklı ya da iki kovalı sağım arabalarında bizim sistemlerimizi rahatlıkla kullanabilirler. Mevcut kovalı sağım makineleri ne marka olursa olsun, bu setle daha mükemmel sağım yapabilir hale gelebilirler. Detaylı bilgi almak isteyenler www.lakto.com.tr  adresinden bize ulaşabilir. 

 

Yorumlar (0)

yorum yok