YAYINLAMA Wednesday, June 5, 2013, 8:38 AM icinde LAKTO ÖNEMLİ BİLGİLER

 

Süt, hayvansal kaynaklı protein, yağ, laktoz ile vitamin ve mineral maddeleri içeren insanlık tarihinde çok eskilerden beri var olan en önemli besin kaynaklarından biri. Ne kadar eskiye dayandığına bakacak olursak insanoğlunun 5000 yıldan beri süt içtiğini söyleyebiliriz.  Bebeklik döneminden yaşlılık dönemine kadar insan gelişimine ve sağlığına çok faydası olduğu bilinen süt,  ilk olarak Dicle ve Fırat Irmakları arasında kurulan Ur kentinde bulunmuştur.

Geçmişten bugüne kadar sütü işlemeyi öğrenen ve diğer besin gıdalarını üretmeye başlayan insanoğlu, MÖ 8. yüzyılda Homer'in yazılarında süt, süt kesiği ve peynirle ilgili anlatımlarla karşımıza çıkıyor. M.Ö 4. Yüzyıla geldiğimizde insanların “prokiş” adını verdikleri ve şu anda yoğurdun atası diyebileceğimiz bir tür ekşi süt ürettiğini görüyoruz. Süt işleme tekniklerini ise Türkler, Moğollar ve diğer göçebe kavimlerin bugünkü Rusya, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine tanıttığı düşünülüyor.

Tarih ilerledikçe insanların süt tüketimi devam etti fakat sütün mayalanması ve bozulmadan saklanabilmesi için bir şeyler yapılması gerekiyordu. Bu konuda devreye Fransız mikrobiyolog ve kimyager Louis Pasteur girdi. Süt gibi mayalanabilir sıvıların dayanıklılık kazanması ve daha uzun süre muhafaza edilmesi açısından geliştirdiği konserve yöntemi olan pastörizasyon 1860’larda ortaya çıktı.  Çalışmanın amacı süt, bira, şarap gibi mayalanabilir gıdaların içinde mikroorganizmaların ısı yoluyla tahrip edilmesi ve hastalığa yol açmasının engellemesiydi. Kalsiyum ve D vitamini içeren süt, tarih boyunca bir çok uluslar arası araştırmanın konusu olmuş ve sağlığa yararı tekrar tekrar onaylanmış bir besin kaynağı.


Günümüze gelecek olursak,1956’dan beri Birleşmiş Milletler Uluslararası Sütçülük Federasyonu’nun aldığı kararla her yıl 21 Mayıs tarihinde insanları bilinçlendirmek ve sağlığımız için yararlı olacak miktarda süt tüketmeye teşvik etmek amacıyla “Dünya Süt Günü”nü kutlanıyor. Bu karar ülkemizde de 1991 yılında kabul edildi ve 1991 yılından bu yana 21 – 28 Mayıs tarihlerini “Süt Haftası” olarak kutluyoruz.

 

Yorumlar (0)

yorum yok