YAYINLAMA Sunday, June 9, 2013, 3:04 PM icinde LAKTO ÖNEMLİ BİLGİLER

Süt hayatımıza bebekliğimizle birlikte giren, ardından çocuklarımıza da sunduğumuz ve faydaları yaşlılık dönemine kadar uzanan dünyanın en yararlı içeceği.  Peki sütü dünyanın en yararlı içeceği olarak adlandırmamızın sebebi ne?

Hayatı; bebeklik ve çocukluk , gençlik, yetişkinlik , yaşlılık olarak genel dört bölüme ayırıp hayatımızın her evresinde sütün bize nasıl bir fayda sağladığını inceleyebiliriz.

İlk olarak bebeklik ve çocukluk döneminde süt tüketimine ve faydalarına değinecek olursak;

Bebeklik döneminin ilk zamanlarında bebekler anne sütüyle beslenir ardından hayvani sütlerle takviyeler yapılmaya başlanır. Bebeklerin güçlü bir direncinin olması için süt beslenmelerinde çok önemli bir rol oynar ve vücutlarını güçlendirir. Ardından memeden kesilen çocuğun en önemli besin maddesi süt olmaya devam eder. Çünkü süt; kuvvetli kemik ve diş, sıkı kas ve sağlıklı doku oluşumuna yardım eder. 2 yaşından önceki çocuklarda içinde bulunan A vitamini ve sağlayacağı enerjiden dolayı muhakkak tam yağlı süt verilmelidir.

Gençlik dönemine geldiğimizde; ergenlik döneminde büyüme ve gelişim çağında olan birey besin değeri yüksek gıdaları tercih etmelidir ve kemiklerin gelişim süreci olduğu için kalsiyuma ihtiyaç duymaktadır. Günlük en az 800 ml süt tüketimi kemiklerin güçlenmesine fayda sağlar.Doğru süt tüketimiyle birlikte erkek çocuklarının 10 cm’e kadar uzamasını sağlar. Kızlarda bu yaşta gelişim karşı cinse göre daha yavaştır.


Aynı zamanda süt; dişlerin gelişimine ve çürümesinin önlenmesine faydalıdır.

Yetişkinlik dönemine bakacak olursak; vücudumuz gençlik döneminde olduğu kadar yetişkinlik döneminde sütü sindirmede başarılı değildir. Yağsız süt kolesterolün düşmesine yardımcıdır. Aynı zamanda süt kanseri önlemeye yardımcı bir besin kaynağıdır.  Araştırmalar sonucunda günlük iki bardak süt tüketiminin bağırsak kanserini önlemede yardımcı olduğu ve günlük süt tüketen insanlarda bağırsak kanserine pek rastlanmadığı açıklanmıştır. (Uzmanlar, süt tüketiminden sonra ağızda kalan sütün bakteri üretmemesi için ardından bir bardak su içilmesini tavsiye ediyor.)

Yaşlılık evresinde; süt ve süt ürünleri çok önemli rol oynar. Gençlik döneminde daha öncede söylediğimiz gibi doğru tüketilen süt ve süt ürünleri güçlü kemiklerin oluşmasını sağlarken yaşlılık dönemine geldiğimizde kemik erimesinin önlenmesi için önemli bir rol oynar.

Genel olarak sütün faydalarını baktık. Peki ne kadar süt tüketiyoruz? Günlük yarım litre süt ve süt ürünleri tüketmemiz gerekiyor fakat Türkiye'de, kişi başına yıllık süt tüketimi, sadece 5-6 litre düzeyinde. Dünya yıllık süt tüketimi ortalaması ise 18-20 litre. Yıllık süt tüketimi, AB ülkelerinde 80-90 litre, ABD'de ise 120 litreye kadar çıkıyor.

Yorumlar (0)

yorum yok