YAYINLAMA Wednesday, June 12, 2013, 9:39 AM icinde LAKTO ÖNEMLİ BİLGİLER

Bilindiği gibi keçi sütü, süt alerjisi olasılığı bulunan kimseler için çok iyi bir içecektir. Bunun dışında, keçi sütünden yapılan ürünler (özellikle peynir) özel fiyatlara satılabilmektedir. Ayrıca keçi sütü ürünleri Avrupa, ABD’ye gümrük fonları ödenmeksizin ihraç edilebilmektedir. İnek sütünden yapılan ürünler koruma altında olduğu için batı ülkelerin ihracatı çok zordur.

Dünya’da pekçok üretici, kendi işletmelerinde küçük modern mandıralar kurarak, genel olarak içme sütünü özel peynir imal etmekte ve sütlerini çok daha iyi fiyatlarda değerlendirmektedir. Bu nedenle, firmamız geçen yıl İstanbul fuarında düzenlediği bilgilendirme toplantısında bu türden küçük tesisleri kurmakta uzmanlaşmış bir firmayı davet ederek katılımcıları bilgilendirmiştir.

Goat On Mountain

Keçi sütünün yem maliyeti,  inek sütü ile karşılaştırıldığında çok yüksek değildir. Bunun tam tersine keçi sütünün satış fiyatı yine inek sütü ile karşılaştırıldığında daha yüksektir. Keçi sütünü kendiniz işlemeyip piyasadaki süt alıcılarına satsanız dahi karlı bir yatırım olarak görülmektedir. Buna ek olarak konteyner tipi bir mandra edinip, ürünü işleme yoluna gidildiğinde karlılık artmakta ve işletmenizde üretilen ürünlerin katma değeri yükselmektedir.

 

Not: Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için firmamızı arayabilirsiniz.

Yorumlar (0)

yorum yok