YAYINLAMA Sunday, August 18, 2013, 9:17 PM icinde LAKTO ÖNEMLİ BİLGİLER

İyi kalitede süt üretmenin üç şartı vardır. Bunlar; sütün süzülmesi, soğutulması ve soğukta depolanması.

İlk süzme işleminin önemi bakteri,kıl gübre ve böcek gibi hastalıklara neden olabilecek yabancı maddeleri sütten arındırmak. Süzme işlemi sayesinde çeşitli hastalıklara neden olan bakteri yükü azaltılır.

Süt işletmeleri gereksinimlerini karşılayacak kadar sütü uzak merkezlerden ve süt kooperatiflerinden sağlamak zorunda. Bu yüzden çiğ sütün aynı gün işletmeye ulaştırılamayabilir. Sütün kalitesinin korunmasında, sütün temiz bir yerde biriktirilmesi ve soğutulması büyük bir rol oynuyor. Çiğ sütün soğutulmasının asıl sebebi; üretim sırasında bulaşan mikroorganizmaların gelişmelerini önlemek. Çiğ sütün süt işletmelerine taşınması için gerekli olan sürede sütü koruyabilmenin en önemli yolu sütü soğutmaktır.

 Eğer süt sağımdan sonra,

– iki saat içinde toplanmayacaksa 8 °C'ye,

– eğer günlük toplanacaksa ≤ 8 °C'ye,

– günlük toplanmayacaksa ≤ 6 °C soğutulmalıdır.

Süt, sağımdan sonra 2 saat içinde işleme tesisine ulaştırılamazsa taşınırken, sıcaklığın 10 °C' yi geçmemesi sağlanmalıdır. Eğer sağımdan itibaren 2 saat içinde ulaştırılabilecekse soğutma yapılmayabilir. Çiğ sütün belirli bir sürenin üstünde soğutulması (48 – 72 saat gibi) sorun yaratır ve kalitesini düşürür. Eğer sütü uzun süre soğutursanız içinde soğuğa dayanıklı bakteriler oluştuğunu görürsünüz.Soğutma yöntemi bakterileri öldürmez sadece onların faaliyetlerini engeller. Bu yüzden eğer süreyi doğru kullanmazsanız süt teknolojisinde “tatlı pıhtılaşma” denilen sütün bozulması gerçekleşir.

Modern işletmelerde sütler;  tanklarda, müberritte, ve plakalı soğutucularda soğutulur. Tanklar soğutma işleminde yaygındır. Tankları;

Sağım sayısına göre

 Çalışma ortamı sıcaklığına göre

Soğutma sürelerine göre

 Açık veya kapalı soğutma tankları şeklinde sınıflandırabiliriz.

Sağım sayısına göre tanklar 2,4,6 sağımlık tanklardan oluşur ve bir defada kapasitesinin ne kadarını soğutabildiğiyle alakalı kategorize edilir. Açacak olursan 2 sağımlık tanklar kapasitesinin %50’sini, 4 sağımlık tanklar %25’ini ve 6 sağımlık tanklar ise tek seferde kapasitesinin %16.7’sini soğutur.

Çalışma ortamının sıcaklığına göre üç sınıfa ayrılır;

SINIFI

PERFORMANS SICAKLIĞI

GÜVENLİ ÇALIŞTIRMA SICAKLIĞI

 

A

38°C

42°C

 

B

32°C

38

°C

C

25°C

32°C

 

Soğutma sürelerine göre ise;

 

SINIFI

 

Sütü 35 °C’den 4 °C’ye soğutma süresi

0

 

2 saat

I

 

2.5 saat

II

 

3 saat

III

 

3.5 saat

 

Soğutma tankı seçerken; günlük ne kadar süt depolandığına, ortam sıcaklığına, soğutma kapasitesine ve toplam depolama kapasitesine göre bir seçim yapmalıyız.

Sütün kalitesini korumak için süt bu ve bunun gibi yollar metotlar izlenerek asıl tüketiciyle buluşuyor. Kaliteli çiğ süt demek, aldığımız içme sütü, peynir, yoğurt gibi süt ve süt ürünlerini kaliteli olması demek. Bu yüzden sütü nasıl koruduğumuz ve hangi aşamalardan geçtiği herkes için büyük önem teşkil ediyor.

 

 

Yorumlar (0)

yorum yok